A00

Tworzymy unikatowy komplet szachowy, z użyciem tradycyjnych technik stolarskich i wysokiej jakości drewna. Materiały, których używamy to:

czarny dąb - o naturalnej barwie czerni wpadającej w zieleń
buk - o ciepłej, jasnej barwie drewna.

Każdy komplet jest wykonany ręcznie przez trzech rzemieślników: stolarza, rzeźbiarza i sitodrukarza. Kształt każdej figury jest wynikiem studium jej ruchu w grze. Minimalistyczna forma wynikająca z funkcji tworzy nową ikonografię klasycznej gry.

W zastawie znajduję się szachownica, z oznaczeniami pól, wykonanymi w technice sitodruku, oraz pudełko na piony, które nawiązuje wizualnie do najniższych w hierarchii szachowej - pionków. Wszystkie elementy kompletu są wykonane z litego drewna i zabezpieczone olejem.

Nasza propozycja to klasyczny set szachowy, o odświeżonej, współczesnej formie. Jest nawiązaniem do minimalistycznego kompletu szachowego, zaprojektowanego przez Josefa Hartwiga w 1924 roku, kiedy był związany z Bauhausem.

W wykonanej z okazji stulecia Bauhausu serii, znajduje się 15 numerowanych kompletów. To sety dla dogmatycznych praktyków szachowych oraz okazjonalnych graczy, otwartych na nowe trendy wzornictwa przemysłowego.

Nazwa kompletu pochodzi od kategorii „nietypowego otwarcia szachowego”(A00).

O nas:

Kasia Rysiak i Agnieszka Wach

Jesteśmy duetem artystek wizualnych związanych z dziedzinami rzeźby, grafiki i projektowania. W naszych przedsięwzięciach staramy się zwracać uwagę na obecne zjawiska społeczno-kulturowe. A00 jest reakcją na niezagospodarowany obszar projektowy. To próba uwspółcześnienia i dzięki nowej formie popularyzacji wartościowej gry, szachów.

Kasia Rysiak. Urodzona w Warszawie w 1986 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru, oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Współzałożycielka (2009-2016) marki odzieżowej Mamapiki. Kuratorka galerii Pracownia Duży Pokój, gdzie w 2019 roku przeprowadziła autorski projekt edukacyjno artystyczny Fotony. Artysta wizualna i projektantka na co dzień działająca w Pracowni Wschodniej.

Agnieszka Wach. Urodzona w 1987 roku w Czeladzi, na terenie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Od 2012 współpracuje z Romanem Woźniakiem w Pracowni Działań Przestrzennych na macierzystym wydziale. Pracuje w zespołach projektowych. Jest autorką i współautorką licznych projektów konkursowych na realizacje w przestrzeni publicznej.